Logo
Wróć na stronę główną

Bezpieczne rozmowy

Kiedy dzwoni komórka, często odruchowo przyjmujemy połączenie. To błąd, który może nas drogo kosztować. Zawsze przed przyciśnięciem zielonej słuchawki, warto spojrzeć na ekran i sprawdzić, kto do nas telefonuje. Jeśli numer nie jest nam znany i wygląda podejrzanie, lepiej nie odbierać.

Bezpieczne rozmowy

Standardowy numer

Numery krajowe sieci komórkowych mają zawsze 9 cyfr, które poprzedza polski prefiks, czyli +48. Cały numer powinien więc mieć 11 cyfr. Jeśli jest dłuższy lub zaczyna się od innego prefiksu, to znaczy, że mamy do czynienia z połączeniem międzynarodowym, którego nie należy odbierać – chyba że czekamy na telefon od bliskich, którzy mieszkają za granicą. Zawsze trzeba jednak zachować czujność, bowiem niektóre prefiksy mogą być mylące. Jeśli numer zaczyna się od +236, możemy pomyśleć, że telefonuje do nas kuzynka z Ciechanowa, bowiem „23” to kierunkowy tego miasta. Tymczasem +236 to prefiks Republiki Środkowoafrykańskiej. Różnica polega na tym, że numer krajowy nie będzie miał na początki symbolu „+”.

Nigdy nie oddzwaniaj

Policja oraz operatorzy komórkowi stale odbierają zgłoszenia od osób, które wpadły w sieć telefonicznych oszustów. Przestępcy często dzwonią w nocy albo jedynie puszczają krótki sygnał, licząc na to, że ofiara oddzwoni. Jeśli to zrobi, połączy się z numerem zarejestrowanym za granicą i zapłaci za takie połączenie majątek. Dlatego warto trzymać się zasady: „Nigdy nie oddzwaniam na nieznane numery!”.

Uwaga na SMS-y

Ostrożność trzeba zachować również przy oddzwanianiu w odpowiedzi na SMS-y. Oszuści rozsyłają niewinnie wyglądające wiadomości, które mają być zachętą do wykonania telefonu. To może być wiadomość w rodzaju: „Inspekcja Sanitarna. Proszę o kontakt telefoniczny pod nr... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na policję”. W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać! Niekiedy SMS ma nas zachęcić do wysłania wiadomości zwrotnej. Taka informacja może być bardzo kusząca, np.: „Zostałaś wylosowana do superatrakcyjnego konkursu. Wystarczy, że odpowiesz na jedno łatwe pytanie i wygrasz wielkie pieniądze”. Nie dajmy się zwieść! Zapewne na jednym odesłanym SMS-ie się nie skończy, później zostaniemy poproszeni o podanie swoich danych, potem o potwierdzenie, że chcemy odebrać nagrodę itd. Po kilku takich SMS-ach nasz rachunek może wynieść kilkaset złotych. Aby mieć pewność, że przypadkowo nie wyślemy tak kosztownej wiadomości, możemy dokonać blokady usług Premium. Jest to darmowe zabezpieczenie oferowane przez operatorów telekomunikacyjnych.

Chcesz wiedzieć więcej?

Rozszerz swoją wiedzę dzięki pozostałym artykułom

By zawsze być w kontakcie z bliskimi

By zawsze być w kontakcie z bliskimi

Przeczytaj
Czym się kierować przy wyborze smartfona

Czym się kierować przy wyborze smartfona

Przeczytaj
Na abonament czy na kartę?

Na abonament czy na kartę?

Przeczytaj