Logo
Wróć na stronę główną

By zawsze być w kontakcie z bliskimi

W dobie pandemii najlepszym przyjacielem seniora często okazał się być smartfon. Dzięki niemu można w każdej chwili nie tylko porozmawiać z bliskimi, ale także ich zobaczyć – nawet jeśli mieszkają daleko.

By zawsze być w kontakcie z bliskimi

Warto spróbować

Coraz więcej osób po 60. roku życia używa smartfonów, ale są też seniorzy, którym wydaje się to za bardzo skomplikowane. Niektórzy boją się nowości albo po prostu nie lubią zmian. Zawsze warto jednak spróbować, bowiem telefon nowej generacji jest urządzeniem, które niezwykle ułatwia życie. Gdy poznamy jego zalety, szybko je docenimy.

Pierwsze kroki

Nowy smartfon trzeba skonfigurować oraz zainstalować w nim niezbędne aplikacje – jeśli mamy obawy, że sobie nie poradzimy, poprośmy o pomoc wnuka, sąsiada czy konsultanta w punkcie obsługi klienta. Potem możemy dzwonić i wysyłać SMS-y do woli, zwłaszcza, że często są to usługi bezpłatne – w ramach umowy z operatorem (gdy opłacamy comiesięczny abonament). Dodatkowy koszt wiąże się jedynie z wykonywaniem połączeń międzynarodowych lub wysyłaniem wiadomości za granicę oraz na tzw. numery premium. Mobilny telefon, czy to komórkowy, czy smartfon, warto zabezpieczyć. Dzięki temu, nawet gdybyśmy go zgubili, nikt nie będzie mógł z niego skorzystać. Poza tym możemy mieć w nim rzeczy, których nie chcielibyśmy innym udostępniać, np. zdjęcia, filmy czy osobiste SMS-y. O ile odblokowanie ekranu telefonu komórkowego polega na wpisaniu kodu PIN, to w smartfonie można to zrobić, przykładając swój palec do czytnika linii papilarnych.

Nie taki diabeł straszny

Korzystanie z podstawowych funkcji w telefonie komórkowym i w smartfonie wygląda podobnie. Aby wybrać numer osoby, do której chcemy zadzwonić, wystarczy odnaleźć go w książce telefonicznej i wcisnąć zieloną słuchawkę. Gdy rozmowę chcemy zakończyć, wciskamy czerwoną słuchawkę. Przy czym ekran dotykowy w smartfonie jest bardzo czuły, dlatego jedynie delikatnie w niego stukamy, natomiast w komórce przyciskamy odpowiedni klawisz.

Smartfon czy komórka?

Jeśli ktoś używa telefonu wyłącznie do tego, by przez niego rozmawiać, wystarczy mu klasyczna komórka. Jest tańsza i prostsza, a swoją rolę, polegającą na umożliwieniu stałego kontaktu z bliskimi, spełnia w stu procentach. Natomiast smartfon to wielofunkcyjne urządzenie, któremu bliżej do komputera niż aparatu z tarczą i słuchawką. Jest wyposażony w aparat fotograficzny i kamerę, dzięki czemu można zrobić i otrzymać zdjęcie, a nawet połączyć się na wideorozmowę i śledzić postępy wnuka na boisku czy wnuczki na balecie. Co ważne, nie generuje to dodatkowych kosztów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ekran smartfona jest zwykle większy niż w klasycznej komórce, seniorom może więc być łatwiej z niego korzystać.

Chcesz wiedzieć więcej?

Rozszerz swoją wiedzę dzięki pozostałym artykułom

Bezpieczne rozmowy

Bezpieczne rozmowy

Czytaj artykuł
Czym się kierować przy wyborze smartfona

Czym się kierować przy wyborze smartfona

Czytaj artykuł
Na abonament czy na kartę?

Na abonament czy na kartę?

Czytaj artykuł