Logo
Wróć na stronę główną

Czym się kierować przy wyborze smartfona?

Pamiętasz swój pierwszy telefon komórkowy? Można było z niego tylko wysyłać SMS-y i dzwonić – i to z umiarem, bo połączenia nie były wtedy tanie. Smartfon, czyli wnuk tamtego aparatu, ma znacznie więcej możliwości. Patrząc na jego kompaktowe rozmiary, trudno uwierzyć, ile funkcji w sobie mieści.

Czym się kierować przy wyborze smartfona?

Komputer w pigułce

Smartfon jest wyposażony w aparat fotograficzny. Zdjęcia, które nim robisz, możesz przechowywać w jego pamięci albo wydrukować i wkleić do tradycyjnego albumu. Miniaturowa kamera z powodzeniem wystarcza do nagrywania krótkich rodzinnych filmów. Smartfon ma też dyktafon, budzik, kalendarz z funkcją przypominania o ważnych wydarzeniach, odtwarzacz muzyki, nawigację GPS. Można śmiało powiedzieć, że choć wygląda jak telefon komórkowy, dużo bliżej mu do komputera.

Aplikacje dla każdego

Oprócz standardowych funkcji, smartfon kryje w sobie nieprzebrane możliwości, jakie dają aplikacje. To dodatkowe oprogramowanie, przydatne w codziennym życiu, które każdy wgrywa w zależności od swoich potrzeb. Zapomniałaś okularów? Możesz skorzystać z lupy. Zamierzasz zrzucić kilka kilogramów? Włącz program, który liczy spalane kalorie. Interesujesz się botaniką? Na pewno ucieszy cię aplikacja, rozpoznająca sfotografowane rośliny. Przed podróżą wgraj pakiet krzyżówek, a przed spotkaniem z wnukiem – wciągającą grę.

Ile to kosztuje?

Ceny smartfonów różnią się w zależności od modeli. Najnowsze mogą kosztować nawet kilka tysięcy, ale te za kilkaset złotych również doskonale spełniają swoją rolę. Jeśli chcesz kupić nieco droższy model, nie przepłacając, poluj na okazje. Znajdziesz je zarówno w salonach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych – i naprawdę bywają bardzo korzystne. Innym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup smartfona na raty, w ramach umowy abonamentowej.
Wysokość abonamentu dobierz do swoich potrzeb. Pamiętaj jedynie, że aby móc w pełni korzystać z możliwości smartfona, potrzebny jest internet. Natomiast same aplikacje często są bezpłatne.

Jaki model?

Jeśli nie znasz się na nowoczesnych technologiach, wybór smartfona może być dla ciebie trudny – jak np. kupowanie samochodu przez osobę bez prawa jazdy. Najlepiej poproś o pomoc kogoś z bliskich lub sprzedawcę w salonie. Warto jednak znać podstawowe kryteria, jakimi trzeba się kierować przy wyborze sprzętu. Ważna jest pojemność baterii (im większa, tym smartfon dłużej działa bez ładowania) oraz pamięć (gdy jest zbyt mała, możesz nie zmieścić wszystkich ulubionych aplikacji). Znaczenie ma również wielkość wyświetlacza – tu jest jak z telewizorem, na większym wszystko lepiej widać.

Chcesz wiedzieć więcej?

Rozszerz swoją wiedzę dzięki pozostałym artykułom

Bezpieczne rozmowy

Bezpieczne rozmowy

Czytaj artykuł
By zawsze być w kontakcie z bliskimi

By zawsze być w kontakcie z bliskimi

Czytaj artykuł
Na abonament czy na kartę?

Na abonament czy na kartę?

Czytaj artykuł