Logo
Wróć na stronę główną

Na abonament czy na kartę?

Dla większości z nas telefon komórkowy to już nie tylko narzędzie do prowadzenia rozmów. Robimy nim zdjęcia, nagrywamy filmy. Gdy chcemy wcześnie wstać, ustawiamy w aparacie budzik, wieczorem zasypiamy przy aplikacji z muzyką lub słuchając książki. Dlatego tak ważne jest, żeby telefon służył nam jak najlepiej, a wybrana przez nas oferta była odpowiednio dostosowana do naszego stylu życia Przy wyborze oferty kierujmy się więc nie tylko tym, co może nasz telefon – bo może dużo – ale czego od niego oczekujemy.

Na abonament czy na kartę?

Nowy aparat

Niezależnie od tego, czy mamy telefon na abonament czy na kartę, jego możliwości zależą od samego urządzenia. Obecnie dostępne na rynku modele są nowoczesne, robią świetnej jakości zdjęcia i filmy, mają lepszą pamięć, a co za tym idzie, więcej się w nich „zmieści”. Często mają także większy ekran, co jest szczególnie ważne dla starszych osób. Ale nowy aparat to spory wydatek. Taki zakup można jednak połączyć z przedłużeniem umowy (albo zawarciem nowej – jeśli dotychczas korzystaliśmy z telefonu na kartę).

Jak wybrać abonament

Większość pakietów zawiera nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y, co oznacza, że możemy z nich korzystać bez ograniczeń. Natomiast usługi dodatkowe warto dostosować do swoich potrzeb. Jeśli często używamy internetu, bo np. codziennie dzwonimy do mieszkających za granicą wnuków, to pakiet internetu powinien być większy. Jeśli wcale lub umiarkowanie, możemy wybrać pakiet minimalny. Gdy nie wiemy, co powinno się znaleźć w naszym abonamencie, poprośmy o radę zaprzyjaźnionego sąsiada, znajomego czy konsultanta w salonie.

Umowa na odległość

W wyborze właściwego pakietu usług pomoże nam również konsultant na infolinii wybranego operatora. Podczas rozmowy telefonicznej możemy od razu ustalić warunki umowy. W takiej sytuacji nowy aparat razem z dokumentami do podpisania kurier przywiezie nam do domu. Gdybyśmy doszli do wniosku, że podjęliśmy decyzję zbyt pochopnie, w ciągu 14 dni mamy prawo zrezygnować zarówno z umowy, jak i z zakupu (nie wiąże się to z żadnymi opłatami).

Telefon na kartę

Jeżeli nie potrzebujemy nowego aparatu albo nie chcemy wiązać się umową, możemy wybrać telefon na kartę. Doładowujemy go dopiero kiedy zużyjemy wszystkie środki, a nie konkretnego dnia. Możemy to zrobić elektronicznie, np. ze swojego konta bankowego albo kupując doładowanie w sklepie, w kiosku czy na poczcie (wpisujemy wtedy w telefonie odpowiedni kod).

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie jest nam bliższe, przy jego wyborze kierujmy się własnymi potrzebami.

Chcesz wiedzieć więcej?

Rozszerz swoją wiedzę dzięki pozostałym artykułom

Bezpieczne rozmowy

Bezpieczne rozmowy

Czytaj artykuł
By zawsze być w kontakcie z bliskimi

By zawsze być w kontakcie z bliskimi

Czytaj artykuł
Czym się kierować przy wyborze smartfona

Czym się kierować przy wyborze smartfona

Czytaj artykuł